Halkla İlişkiler Eğitiminde Sanal Gerçeklik Uygulaması

19-01-21 vrlab 0 comment

İstanbul Aydın Üniversitesi Yeni Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi Sanal Gerçeklik Laboratuvarında gerçekleştirilen proje kapsamında eğitimde teknolojinin kullanımını destekleyecek örnek bir çalışma tamamlanmıştır. Bu çalışma pandemi döneminde özellikle uzaktan eğitimi destekleyecek ve kuramsal bilgilerin uygulamalı bir ortamda anlatımına odaklanmıştır.

Yeni Medya ve İletişim Bölümü Öğretim Görevlisi İhsan Emre Erol’un senaryosunu yazdığı, modellemelerini gerçekleştirdiği ve Türkiye’de bir ilk olan “Dört Model Müzesi” isimli sanal gerçeklik uygulaması Steam platformundan çıktı. Yeni Medya öğrencilerinin de görev aldığı Gamework ekibiyle birlikte bu uygulama özellikle halkla ilişkiler alanındaki başlıca kuramsal bilgileri sanal gerçeklik teknolojisiyle kullanıcıya aktarmaktadır.

Halkla ilişkiler eğitiminde ilk olan bu çalışma İstanbul Aydın Üniversitesi Yeni Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi ortaklığıyla deneysel amaçlı geliştirilmiştir. Halkla ilişkiler eğitimi bünyesinde yer alan başlıca dört kuramsal konunun sanal gerçeklik teknolojisi ile anlatımına odaklanan Dört Model Müzesi; sanal gerçeklik başlığı ve kontrolcüleri ile kullanıcıyı tarihsel bir yolculuğa çıkararak kültürel bir müze ziyaretini sağlamanıza olanak tanıyor. Kuramsal bir konunun anlatımında görsel ve işitsel öğelerin kullanımı konunun daha anlaşılır ve etkileşimli öğrenimini kolaylaştırmaktadır.

Dört Model Müzesi ile;

Halkla ilişkiler bünyesinde yer alan dört model isimli konuların anlatımı, bir müze içerisinde tarihsel karakterler tarafından anlatılarak; görsel ve işitsel olarak ayrıca destekleniyor. Bunun yanı sıra dört model isimli konularda yer edinmiş tarihi an ve olayların canlandırmaları sanal gerçeklik aracılığı ile kullanıcıya tecrübe ettirilerek eğitsel anlamda çarpıcı sonuçlar alınabilmesine olanak sağlıyor.